blog
Onbeperkt verlof verhoogt risico op discussies bij eindigen arbeidsovereenkomst
Het idee van onbeperkt vakantieverlof, zoals KPN in de cao heeft opgenomen, klinkt aantrekkelijk. Toch roept deze regeling ook juridische vraagtekens op, die werkgevers niet uit het oog mogen verliezen.

Er bestaat bijvoorbeeld het risico dat er bij het eindigen van de arbeidsovereenkomst discussies bestaan over het saldo aan vakantiedagen dat nog moet worden uitbetaald. Is dat het wettelijk tegoed van 20 dagen per jaar (voor een fulltimer) met aftrek van de genoten dagen? Of moet worden uitgegaan van een gemiddelde over de voorgaande jaren? En hoe zit het met parttimers? Hebben die eenzelfde onbeperkt tegoed? Dat is allemaal onduidelijk.
Eén van de grootste arbeidsrechtelijke knelpunten is de verplichting van de werkgever om vakantiedagen vast te leggen. Volgens de wet moeten werknemers minimaal vier keer de wekelijkse arbeidsduur per jaar aan vakantie kunnen opnemen. Met onbeperkt verlof kan het moeilijker zijn om dit wettelijk minimum te waarborgen.
Opname van vakantiedagen
Opname van vakantie kan een ander punt van discussie zijn. Vakantieaanvragen mogen niet zomaar worden geweigerd. De wettelijke drempel daarvoor ligt hoog, ook voor bovenwettelijke dagen. Bij onbeperkt verlof kan de werknemer bijvoorbeeld geneigd zijn om te veel vakantiedagen op te nemen, wat kan leiden tot onduidelijkheid over de werkdruk en productiviteit.
Werkgevers moeten dus duidelijke afspraken maken over hoe het opnemen van vakantie verloopt en wanneer het te veel wordt. Ze zullen goed moeten communiceren over de voorwaarden van onbeperkt vakantieverlof en zorgvuldig de juridische implicaties in de gaten moeten houden. Het opstellen van heldere afspraken, zoals het opnemen van vakantie in overleg en het periodiek evalueren van verlofuren, is essentieel om juridische problemen te voorkomen.
Positieve invloed op werkplezier
Met een goed beleid kan onbeperkt vakantieverlof een positieve invloed hebben op zowel werkplezier als de bedrijfsvoering. Het is een concept dat zeker het overwegen waard is als de onzekerheden vanuit juridisch oogpunt worden opgelost.
Pascal Besselink
Ik houd mij vanaf 1997 bezig met het arbeidsrecht. Als advocaat sta ik zowel werkgevers als werknemers bij. In 2010 rondde ik cum laude de postdoctorale Specialisatie Opleiding Grotius Arbeidsrecht af en in 2011 de Leergang P...
Meer artikelen van Pascal Besselink